Jašíková 6, 826 73 Bratislava, č.tel.: 02/48291257, č.faxu: 02/48291260, email: sopkrkbl@sopk.sk
:: Regionálne komory SOPK
 
Duálne vzdelávanie včera, dnes a zajtra - záverečná konferencia projektu Learning by Doing
Kategória: semináre Vydané dňa:24.06.2019 (171x prečítané)
Duálne vzdelávanie včera, dnes a zajtra - bola hlavná téma záverečnej konferencie projektu Learning by Doing, ktorá sa konala dňa 19.6.2019 v priestoroch Vodárenského múzea v Bratislave.

Na Slovensku máme v niektorých odboroch prebytok uchádzačov a v iných nám naopak výrazne chýbajú. Samozrejme, také lekárske odbory sú životne dôležité. Ale potrební sú aj stolári, remeselníci, elektrikári, čašnici, kozmetičky, stavebníci, maliari a iné manuálne odvetvia. V dnešnej dobe čoraz pociťujeme nedostatok kvalitných ľudí - remeselníkov, nielen v Bratislave ale po celom Slovensku aj v Európe. Hodnota remesla narastá.

Ambíciou témy duálneho vzdelávania sme sa chceli ešte viac priblížiť k podnikateľov a zástupcom škôl, ponúknuť možnosť diskusie nielen s odborníkmi v danej oblasti aj možnosť vzájomnej diskusie.
Zaujímavou upútavkou na úvod konferencie bolo privítanie hostí a účastníkov konferencie robotom, naprogramovaným žiakmi SOŠ IT v Bratislave.


V úvodných príhovoroch pánmi Jurajom Majtánom, riaditeľom BRK SOPK, riaditeľom Odboru SOŠ a konzervatórií Ministerstva Školstva SR pánom Františkom Priesolom a zástupcom riaditeľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania pánom Milanom Kuzmom, sa účastníci konferencie dozvedeli o stanoviskách a ďalšieho rozvoja duálneho vzdelávania na Slovenku. Históriu a hlavné míľniky odborného vzdelávania predstavil riaditeľ SOŠ elektrotechnickej V Bratislave.

ČO sú to vlastne tzv. Duál pointy, ako nám môžu pomôcť a čo sa v nich dozvieme účastníkom predstavil hlavný koordinátor Duál pointov pán Ján Vajcík.

Systematickú prácu expertov nášho projektu LBD, ktorá vyústila do vypracovania návrhu stratégie ďalšieho rozvoja duálneho vzdelávania predstavil a predniesol pán Ladislav Kováč, expert na duálne vzdelávanie.

Na záver konferencie zhrnul riaditeľ BRK SOPK ciele projektu a návrh na podpísanie Memoranda pre ďalšiu spoluprácu zástupcami BSK,ŠIOVu a Ministerstva Školstva. Memorandum bude podpísané v priebehu tohto prípadne začiatku budúceho týždňa a je nielen podmienkou pre ukončenie projektu ale taktiež dôležitým míľnikom spolupráce všetkých kľúčových hráčov na ďalšej spolupráci a rozvoji DV na Slovensku.

Záverom sa predstavili všetky prítomné SOŠ, ktoré pripravili studený a teplý bufet, vyrezávané ovocie, taktiež prestavili svoje zameranie ako napríklad SOŠ IT - malého robota Nea, ktorá rozpráva a tancuje.

Ing. Ivana Kondášová, manažérka projektu Learning by Doing.
Kontakt: 02/4829 1247, e-mail: ivana.kondasova@sopk.sk
Bratislavská RK SOPK, Jašíkova 6, 826 73 Bratislava
Zdroj článku: SOPK, Úrad komoryInformácia o ochrane osobných údajov
:: Mesačník BRK SOPK
:: Aktuálne informácie
:: Platforma
:: Projekty
:: Novinky
home web dotazník
Táto webstránka bola vytvorená aj pomocou redakčného systému phpRS.
© Slovenská obchodná a priemyselná komora